Sunucu Çeşitleri

- 9 Ürün

  Server nedir ?

  Sunucu yada server herhangi bir network ağ üzerinde bir yazılımı yada bir programı, bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere dağıtan yada paylaştıran donanım veya yazılıma verilen genel isim olarak tanımlanır. Hp sunucu fiyatları Dell sunucu fiyatları Lenovo sunucu fiyatları sitemizde en uygun maliyetlerle yayınlanmakta olup ihtiyaca göre online satış üzerinden tedarik edilebilmektedir.

  En çok tercih edilen sunucu çeşitleri;

  1u Rackmount Server

  2u Rackmount Server

  4u Rackmount Server

  ATX/Tower Server

  Genelde en çok tercih edilen sunucu tipi rack mount ( yatay tip ) sunuculardır. Bu sunucuların asıl amacı, az yer kaplaması ve özel bilgisayar raflarına (kabinetlere) yerleştirilebilmeleridir.  Tower tarz sunucularda da Hp Server Dell Sunucu Lenovo Sunucu gibi markalarda da yer alır.

   Server Modelleri

  Server çeşitleri öncelikle kasa modeline göre sınıflandırılır. Gelişen bilgi işleme ve bunları doğru kesintisiz yüksek verimlilikle sunma işlemleri sunucu modellerini hem çeşitlendirdi hem de sunucu fiyatlarını kategorileştirdi. Büyük veri boyutlarını işlerken sahip olduğumuz database in hızlı bir şekilde sunulması işlenmesi filtrelenmesi, sunucu modelinin özelliği ile doğru orantılıdır. Sunucu modelini seçerken marka saplantısından çıkıp ne özellikte bir server alacağımız konusunda bir liste çıkarmalıyız. Sunucu modelleri, çıkardığımız, öngörüsünü hazırladığımız bu liste dahilinde seçmeliyiz.  Öncelikle fiyat skalasını arka planda düşünüp gerekli server konfigürasyonunu çıkardıktan sonra nasıl bir sunucu alacağımız konusunu netleştirmeliyiz.

  Yılların getirdiği teknik alışkanlıkla bizlerin bir server modeli seçerken vaz geçilmez sas hard disklerini çöpe mi atacağız. Son 20 yıl içinde teknolojik gelişmelerin birinci unsuru hız söz konusu olmuştur. Bir bilgisayarın temel unsurlarını sıralayacak olursak Power suplay, ana kart, sabit disk, Ram, ve işlemci olarak düşünebiliriz. Bu beş server bileşeni içinde son yılların en büyük gelişimi harddisk tarafında olmuştur. Yeni teknolojik bilgi deposu SSD ler önce sıradan kullandığımız bilgisayarlara girmiş burada kendisini kanıtladıktan sonra sıra server modelleri içinde boy göstermeye başlamıştır.

  Rack Mounted Server

  Bu tip sunucular az ye kaplaması standart yapıda olması sunucu kabinlerinde rahatça takılıp çıkarılması, çağımızda her server sahibi tarafından tereddütsüz kullanılmaktadır.

  Tower Server

  Bu tip Towe kasa serverlar daha çok orta ölçekli kuruluşlar tarafından kullanılır. Tower kasalarda yer sıkıntısı yoktur, bildiğimiz  pc kasası tipinde olup daha büyük kasa modelleri de vardır.

  Blade server

  Daha çok yüksek performans ve verimlilik isteyen kuruluşlar tarafından kullanılan bir server modelidir. Kesintisiz bilgi akışını sağlamak için tercih edilen bir modeldir. Diğer modellere göre daha pahalı ve kurulumu daha profesyoneldir. Bu yapıda sunucu ve storage birbirinden ayrılmış her bir storage server ve server ana kartı yedekli olarak çalışmaktadır. Her hangi bir arıza durumunda kart veya storage değiştirilirken kesintisiz bilgi akışı devam etmektedir.

  Server Fiyatları

  Bilişim sektörü diğer sektörlere göre daha rekabetçidir. Bunun nedeni teknolojinin ve yazılımın her an yenilenmesidir. Server fiyatları bu anlamda IT sektörü içinde oldukça hareketlidir. Öngörümüz dahilinde hazırladığımız server reçetesi bizim uzun yıllar kullanacağımız programın performansını ve sağlamlığının temelini atmış olacağız. Yeni server alırken veya serverimizi yenilerken server fiyatı ikinci planda kalması gerekir. Dar kapsamlı fiyat endeksli düşündüğümüz zaman server modelinin hem ömrü kısa olur hem de server değiştirirken yazılım yüklenmesi yedeklenmesi bize iş ve zaman yükü getirir. Bir server sunucu fiyatı ilk sahip olma rakamı değil de, bunu kaç yıl kullanacağımızın öngörüsü bakımından değerlendirirsek server fiyatını da ucuza getirmiş oluruz.

   


  Koyurenk.com E-ticaret